Kultura: Teatr nie jedno ma imięŚwiat teatru stale się rozwija, cały czas powstają nowe rodzaje spektakli i nowe sposoby doświadczania tej formy sztuki. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany doświadczeniem satyry politycznej, musicalu, czy sztuki w języku, którego nie rozumiesz, znajdziesz coś dla siebie. Świat teatru jest fascynujący i warto go poznać.

Immersive

Immersive różni się od konwencjonalnego teatru tym, że uczestnicy są aktywnie zaangażowani w tworzenie sztuki. Mogą zostać zaproszeni do przymierzenia kostiumów, napisania własnych tekstów, a nawet wybrania własnych ról. Teatr immersyjny może przybierać różne formy, ale często znajduje się w nietypowych miejscach. W Wielkiej Brytanii wielokrotnie nagradzany zespół Theatre Uncut wystawiał politycznie nacechowane spektakle w nietypowych miejscach, takich jak pobocze autostrady, szpital, a nawet pralnia.

W Nowym Jorku Wrecking Ball Theater stworzył szereg immersyjnych doświadczeń teatralnych, w tym Laundromat and Humanities, spektakl inspirowany programem nauczania przedmiotów humanistycznych. Widzowie zostali zaproszeni do siedzenia i dyskutowania o bieżących wydarzeniach w kawiarni lub do zastanowienia się nad własnym życiem podczas sortowania prania w pralni.

Teatr w stylu hiszpańskim

Teatr hiszpańskojęzyczny przeżywa w Stanach Zjednoczonych swój moment. W tym roku w Nowym Jorku powstały dwie duże produkcje z gatunku literackiego teatru hiszpańskojęzycznego. Concha y Toro, produkcja kolumbijskiego zespołu Teatros del Canal, zgłębiała życie pierwszej kobiety-winiarza na świecie. W sztuce, która została wystawiona w Park Avenue Armory, wzięło udział ponad 70 aktorów oraz zespół grający na żywo. Z kolei Los Muertos, spektakl oparty na twórczości chilijskiego noblisty Luisa Alberto Sancheza.

Musicale

Musicale są obecnie bardziej popularne niż kiedykolwiek, a ich produkcje wystawiane są na całym świecie. W tym roku w Nowym Jorku pojawiło się wiele spektakli z całego świata, w tym brytyjski The Hateful Eight: an Unauthorized Musical Parody of Quentin Tarantino's The Hateful Eight, a także niemieckojęzyczna produkcja Cats Andrew Lloyda Webbera. W innych miastach na świecie również wystawiano musicale z różnych stron świata. Na przykład w Paryżu wystawiono anglojęzyczne produkcje Mary Poppins, Les Misérables i The Phantom of the Opera. W Moskwie natomiast wystawiono Króla Lwa i chińską produkcję Miss Saigon.