Porady, które pomogą Ci przygotować ogród do wiosnyDo wiosny jeszcze trochę czasu, a jest to gorączkowy okres dla ogrodników. Jak przygotować swój ogród na powitanie wiosny? Jak uporządkować ogród przed nowym sezonem? Nasze wskazówki pomogą Ci zdecydować, co i kiedy należy zrobić w ogrodzie.

Na początek - oczyszczenie trawnika z wszelkich resztek roślinnych

Zadaniem numer jeden w ogrodzie jest oczyszczenie terenu. Utrzymanie schludnego ogrodu po zakończeniu zimy jest niezbędne. Ważne jest, aby pozbyć się martwych liści i oczyścić wszelkie pozostałości roślinne, które mogą znajdować się na trawniku. Wszelkie śmieci lub resztki roślinne pozostawione na trawniku mogą spowodować jego uszkodzenie. Korzenie trawy nie będą w stanie wchłonąć wystarczającej ilości wody. Mimo to należy ostrożnie oczyścić trawnik. Nie należy niszczyć gleby poprzez grabienie trawnika.

Przed nadejściem wiosny można rozpocząć proces wałowania trawnika. Jeśli wystąpiły jakieś wypiętrzenia, jest to konieczne. Korzenie mogą nie być odpowiednio przytwierdzone do gleby, jeśli nierówności nie zostaną usunięte. Jeśli chcesz wyeliminować "łyse" miejsca z trawnika, upewnij się, że wysiewasz tylko te same nasiona, które pierwotnie powstały na trawniku.

Podstawowa pielęgnacja

Każdy ogrodnik powinien pamiętać o pierwszym dniu kalendarzowej wiosny. Jest to najlepszy dzień na uporządkowanie swoich działek po zimie. Jest wiele zadań, które muszą wykonać wiosenni ogrodnicy, m.in. przycinanie drzew, krzewów i trawników, rozrzucanie kompostu, szczepienie drzewek owocowych. Dobrym pomysłem jest również odpowiednie przygotowanie gleby poprzez przekopanie, spulchnienie i wyrównanie całego terenu w marcu. Wiosną można ponownie zaplanować ogród. Ważne jest, aby precyzyjnie zaznaczyć lokalizację warzywnika, kwietników i grządek. Doskonały czas na precyzyjne pielenie wiosną to także czas, kiedy można poprawić strukturę gleby.

Przygotowanie podłoża pod rośliny, dbanie o glebę

Najlepiej wysiewać glebę pod koniec zimy. Gleba musi być starannie i dokładnie przekopana wszędzie tam, gdzie ma nastąpić siew. Gleba powinna być przekopana na głębokość 10 cm. Następnie należy odczekać 7 dni. Bo tak zebrana ziemia powinna całkowicie osiąść. Ważne jest, aby obok drzew posadzić specjalne misy, które poprawią ich zdolność do gromadzenia i przechowywania wody.

Niskie temperatury nie są najlepszym środowiskiem dla niektórych gatunków roślin. Po posadzeniu np. zabezpiecz je agrowłókniną lub specjalnymi workami po posadzeniu. Dzięki temu będą dobrze rosły. Ich wegetacja będzie również szybsza.

Przed nadejściem wiosny powinieneś również zastosować nawóz, obornik lub kompost. Pomoże to zapobiec atakom szkodników i wesprze wzrost roślin. Nawóz w ogrodzie należy stosować tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Lepiej jest nawozić glebę rzadziej niż przesadzać. Nadmierne stosowanie nawozów może mieć odwrotny skutek. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze czegoś więcej na temat ogrodów, odwiedź stronę: lukas-garden.pl