W układzie hydraulicznym stosuje się różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, które mają za zadanie zwiększenie kontroli nad przepływającą cieczą roboczą oraz zadbanie o płynność pracy. Wśród nich znajdują się zawory dławiące hydrauliczne. Z tego artykułu dowiesz się, czym one są, na czym polega ich działanie oraz w jakich maszynach są wykorzystywane.
Czym są zawory dławiące hydrauliczne?
Zawory dławiące hydrauliczne to urządzenia odpowiedzialne za regulację przepływu cieczy roboczej w układzie hydraulicznym. Poprzez kontrolę prędkości przepływu cieczy zawory te pozwalają na zwiększanie lub zmniejszanie momentu obrotowego wału przy połączeniu z częścią roboczą maszyny. Ułatwia to precyzyjną pracę oraz redukuje ryzyko ewentualnych usterek. Standardowe zawory dławiące działają jednokierunkowo. Występują jednak również modele dławiąco-zwrotne. One działają dwukierunkowo, zapewniając kontrolę nad przepływem cieczy roboczej oraz zmniejszając ryzyko zmiany kierunku przepływu cieczy i jej powrotu.
Jak działają i po co stosuje się zawory dławiące hydrauliczne?
Obecnie urządzenia te stosuje się w różnych układach hydraulicznych. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko „cofnięcia” się cieczy roboczej z różnych przyczyn. Taka sytuacja mogłaby doprowadzić do poważnej usterki urządzenia, a także do uniemożliwienia wykonywania nim pracy. Zadaniem zaworu dławiącego w układzie hydraulicznym jest zapewnienie przepływu cieczy tylko w jednym kierunku i jednoczesne zminimalizowanie ryzyka niepożądanych wycieków. Dzięki temu w trakcie pracy maszyny nie obserwuje się utraty cieczy roboczej, co mogłoby skutkować spadkiem wydajności urządzenia. Ponadto zawór dławiący zapobiega niekontrolowanemu cofnięciu się płynu hydraulicznego na skutek różnych przyczyn, w tym m.in. zapchania układu przez dostanie się do niego zanieczyszczeń.
Gdzie stosuje się zawory dławiące hydrauliczne?
Obecnie zawory tego typu stosuje się w wielu urządzeniach i maszynach specjalistycznych. Wyposaża się w nie układy hydrauliczne, gdzie na skutek ruchu części roboczych występuje ryzyko cofania się płynu eksploatacyjnego (np. podczas ruchu ramion ładowacza czy też koparki). Zawory dławiące stosowane są m.in. w:
- maszynach rolniczych (np.: ładowacze czołowe, kombajny, ciągniki, pługi, kosiarki, rozrzutniki);
- maszynach budowlanych (np.: koparki, ładowarki, wywrotki);
- pojazdach specjalistycznych (np.: wózki widłowe);
- maszynach i pojazdach w sektorze górniczym i wydobywczym;
- przemyśle ciężkim (np. prasy hydrauliczne, maszyny CNC i inne);
- automatyce i liniach produkcyjnych;
- energetyce.
Najważniejsze zadania tego typu zaworów to nie tylko regulacja prędkości przepływu cieczy roboczej, ale również ochrona układu hydraulicznego przed uszkodzeniami czy też jeszcze lepsze zarządzanie momentem obrotowym i mocą maszyny. Atrakcyjną ofertę tego typu części przygotowano w sklepie Hydromech. Obejmuje ona m.in.: zawory dławiące baryłkowe, zawory dławiąco-zwrotne baryłkowe i zawory dławiąco-zwrotne z regulacją dławienia poprzez pokrętło.
- Artykuł sponsorowany