Zabiegi ochrony zbóż ozimych – co warto wiedzieć o zabiegach T1, T2 i T3?

Wiosna to czas, kiedy wzrastające zboża ozime potrzebują szczególnej troski. Właśnie w tym okresie wykonuje się zabiegi T1, T2 i T3, które mają na celu ochronę zbóż przed porażeniem przez patogeny. Zobacz, na czym dokładnie polegają zabiegi fungicydowe i kiedy należy je wykonywać.

Zabieg T1 w zbożach – charakterystyka i cele

Środki grzybobójcze, stosowane w terminie T1, czyli od fazy strzelania w źdźbło do fazy drugiego kolanka, mają na celu zwalczenie najgroźniejszych chorób roślin uprawnych m.in. mączniaka prawdziwego, septoriozy, rdzy brunatnej, fuzariozy czy łamliwości zboża. Aby uzyskać najlepszą ochronę zbóż ozimych, wykorzystuje się najczęściej mieszaniny fungicydów o działaniu interwencyjnym. Takie preparaty nie tylko leczą infekcje jesienne, ale zapobiegają dalszemu rozwojowi chorób.

Termin oprysku zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Przykładowo, strobiluryny mogą być stosowane dopiero wtedy, gdy temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza. Jeszcze bardziej wymagające są triazole, np. propikonazol, którego użycie rekomendowane jest od temperatury 12 stopni Celsjusza.

Zabieg T2 – kiedy i po co jest wykonywany?

Ochronny zabieg T2, wykonywany w fazie liścia flagowego, pozwala wykorzystać potencjał plonotwórczy rośliny uprawnej. Jego celem jest ochrona górnych liści przed grzybami. Czas jego przeprowadzenia zależy od warunków pogodowych oraz obranej strategii ochrony zbóż. Uzyskanie oczekiwanego stopnia ochrony liścia flagowego i podflagowego, których choroby powodują straty plonów, wymaga zastosowania preparatu wieloskładnikowego o dużej zawartości substancji aktywnych o szerokim spektrum działania, np. z grupy triazoli, strobiluryn czy karboksyamidów.

Zabieg T3 – po co i kiedy się go wykonuje?

Ostatni zabieg fungicydowy wykonywany jest w fazie kłoszenia lub w okresie kwitnienia zbóż. Jego celem jest ochrona kłosów przed chorobami wywołanymi przez grzyby m.in. fuzariozą, spetoriozą plew czy czernią zbóż. Dzięki zastosowaniu preparatów dwuskładnikowych z odpowiednią zawartością substancji czynnych, takich jak metkonazol, tebukonazol oraz protiokonazol, zwiększa się szansę na wydanie plonu dobrej jakości.

Ochrona fungicydowa – znaczenie zabiegów T1, T2 i T3

Zabiegi T1 i T2 gwarantują skuteczną ochronę podstawy źdźbła i liści, zapobiegając rozwojowi chorób na wyższe części rośliny. Zabieg T3, wykonywany w późniejszym czasie, nie ma charakteru obligatoryjnego i można go pominąć, jeżeli istnieje małe ryzyko rozwoju chorób lub nie doszło do przekroczenia progów szkodliwości. Należy jednak pamiętać, że grzyby mogą rozwinąć się w całym okresie wegetacji roślin, dlatego zabieg T3 powinien być wykonywany, nawet jeżeli istnieje niewielkie ryzyko zachorowania.