Jak poprawnie wypełnić deklarację podatkową PIT

Między 15 luty a 30 kwietnia wszyscy podatnicy muszą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze swoich podatków. O kogo konkretnie chodzi? Taki obowiązek mają wszyscy ci, którzy w poprzednim roku uzyskiwali przychody pracując na terenie Rzeczpospolitej na etacie, zleceniu lub na mocy umowy o dzieło. Mimo, że temat ten powraca dokładnie co rok, większość Polaków nie wie nawet jak samodzielnie wypełnić formularz podatkowy i prosi o pomoc kogoś, kto się w tym specjalizuje, np. księgowego. Czy wypełnienie formularza PIT faktycznie jest takie trudne? Jak można to zrobić tak, aby było łatwo i bezpłatnie? 

Wypełnij swój PIT przez Internet

Ministerstwo Finansów w 2019 roku udostępniło podatnikom opcję rozliczania swojego podatku drogą elektroniczną. Jak można się łatwo domyśleć, na samym początku odezwało się wiele sceptycznych głosów mówiących, że podawanie swoich danych w Internecie nawet w celu wysłania dokumentu jest niebezpieczne a samo rozwiązanie jest niepraktyczne. Jednak z biegiem czasu opcja ta zyskała dużą grupę odbiorców, którzy docenili przede wszystkim wygodę a same plotki o rzekomym braku bezpieczeństwa naszych danych zostały zdementowane przez samo Ministerstwo Finansów. Jeśli wyślesz swój formularz PIT przez Internet, nie będziesz musiał wychodzić z domu aby dostarczyć go do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, jeśli przysługuje Ci zwrot, otrzymasz go wcześniej. W tym przypadku czas oczekiwania trwa do 45 dni roboczych. W przypadku tradycyjnego rozliczania się jest to nawet 90 dni roboczych. Ofertę konkretnego programu do uzupełniania formularzy PIT sprawdzisz na stronie XXX. Jednak nie ważne, który z programów wybierzesz, będziesz musiał podać następujące dane, aby móc wysłać dokument:

  • imię i nazwisko, 

  • datę urodzenia, 

  • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),

  • kwotę przychodów z poprzedniego rozliczenia podatkowego (jeśli w tamtym czasie nie uzyskiwałeś przychodów, wpisz ,,0'').

Pamiętaj o dokładnym wpisaniu a następnie sprawdzeniu wprowadzonych wcześniej danych.

Pamiętaj o terminie składania formularzy PIT!

Zwykle termin składania dokumentów formularzy PIT sięga ostatniego dnia kwietnia. Jednak w tym roku termin został przesunięty aż do 2 maja, na korzyść podatników. Należy pamiętać oraz bezwzględnie przestrzegać tej daty, ponieważ nieuwaga lub celowe niedostarczenie dokumentu może zaowocować srogą karą. Jedną z nich jest kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych. Drugą zaś jest kara ograniczenia wolności. W najgorszym przypadku można otrzymać obie. Jeśli jednak wcześniej zalogowałeś się do programu uzupełniającego PITy ale z jakiegoś powodu go nie wysłałeś, nie spotkają Cię żadne konsekwencje. Jak to możliwe? Program automatycznie uzupełni Twój PIT na podstawie danych zebranych o Tobie przez administrację. Niestety, w tej opcji nie możesz odpisać od podatku żadnej kwoty ani zaznaczyć ulgi podatkowej. Nie możesz również przekazać swojego 1%.