Co każdy sportowiec powinien wiedzieć o nawodnieniu

Nawodnienie jest ważną częścią stylu życia sportowca. Pomaga w utrzymaniu ciała w zdrowiu i funkcjonowaniu w najlepszym wydaniu. Każdy sportowiec powinien wiedzieć o nawodnieniu. Ma zasadnicze znaczenie dla występu każdego sportowca i może stanowić różnicę między złotym medalem a niezbyt dobrym występem.

Co to jest nawodnienie?

Nawodnienie to proces niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapewnia organizmowi wystarczającą ilość wody do pełnienia wielu funkcji. Organizm ludzki może przetrwać bez jedzenia tygodniami, ale nie może przetrwać bez wody dłużej niż kilka dni. Aby pozostać nawodnionym, należy przez cały dzień pić dużo wody i innych płynów. Woda jest niezbędna do utrzymania prawidłowych funkcji fizycznych i psychicznych oraz prawidłowego funkcjonowania metabolizmu komórkowego.

Pomaga w zmniejszeniu pragnienia, zwiększa poziom energii oraz zmniejsza zaparcia i kamienie nerkowe. Picie wystarczającej ilości płynów pomaga również w trawieniu, zwiększając produkcję śliny i poprawiając ruchy jelit. Pomaga również w walce z infekcjami dróg moczowych, infekcjami skóry, zespołem przewlekłego zmęczenia, cukrzycą typu 1 i osteoporozą m.in. Nawodnienie to proces uzupełniania wody traconej wraz z potem, moczem i oddychaniem. Kiedy pijesz wodę, dostaje się ona do krwiobiegu i ostatecznie trafia do komórek.

Rehydratacja to proces przywracania organizmowi wody. Jest to ważne, ponieważ ludzki mózg składa się w około 75% z wody. Kiedy jesteś odwodniony, twój mózg nie działa tak dobrze, jak powinien. Nawadnianie ma wiele zalet. Jedną z tych korzyści jest to, że pomaga ci myśleć jaśniej i sprawia, że twój mózg jest bardziej czujny. Kolejną korzyścią płynącą z nawodnienia jest to, że pomaga w utracie wagi, ponieważ gdy jesteś odwodniony, twoje ciało zatrzymuje wodę zamiast ją tracić.

Jak sprawdzić, czy jesteś odwodniony, czy po prostu spragniony?

Często mylimy pragnienie z odwodnieniem. Możesz odróżnić, zwracając uwagę na swój mocz. Jeśli to jasne i wystarczająco dużo piłeś, to po prostu jesteś spragniony. Ale jeśli jest ciemny lub ma silny zapach, możesz być odwodniony.

Odwodnienie ma miejsce, gdy organizm traci więcej płynów, niż przyjmuje. Może się to zdarzyć z wielu powodów, w tym nadmiernego pocenia się, biegunki, wymiotów, gorączki i ćwiczeń fizycznych bez odpowiedniego uzupełniania płynów.

Ciało składa się w 60-70% z wody. Ważne jest, aby pić wystarczającą ilość wody, aby utrzymać nawodnienie organizmu. Pomoże Ci to utrzymać zdrową wagę, poczuć energię i pozostać skoncentrowanym. Jasność umysłu i sprawność fizyczna danej osoby są bezpośrednio związane z ilością wypijanej wody. Odwodnienie może prowadzić do bólów głowy, zmęczenia, obniżonej koncentracji i zawrotów głowy. Codzienne picie wystarczającej ilości wody również pomoże ci lepiej spać, ponieważ pomaga regulować cykle snu. Im bardziej jesteś nawodniony, tym bardziej odświeżysz się rano.